• 188_61_161

Lot 125

Frits Van den Berghe

België / 1883 - 1939

Hartenboer (1924-1925)

€ 90.000 - 110.000

Live online bieden Ga naar het online biedplatform
Item bewaren Het item wordt opgeslagen in uw myDeVuyst-account
Stel een vraag Bijkomende informatie omtrent het item

Gouache en potlood op papier

60,5 x 45,5 cm

Met fotocertificaat door Oscar De Vos

Met etiket tentoonstelling PvSK, Brussel

Herkomst

  • Coll. Maurice Crick, Brussel
    Coll. André Crick

  • "Zeitgenössische Belgische Kunst" Frankfurter Kunstverein, Frankfurt; Kölnischer Kunstverein, Keulen 1929, cat. nr. 115
    "L'art à Ixelles. Chefs-d'oeuvres de collections Ixelloises" Musée Communal des Beaux-Arts, Elsene 1976, cat. nr. 172

  • "Sélection, V" nr. 5, p. 367 ill.
    "Cahiers de Belgique" IV, nr. 2, Frits Van den Berghe, Brussel 1931, p. 51 ill.
    "Frits Van den Berghe" Reeks Sélection chronique de la vie artistique, cahier 12, André De Ridder, Antwerpen 1931, p. 127 ill.
    "Frits Van den Berghe 1883-1939. Catalogue raisonné de son oeuvre peint" Emile Langui, Éd. Laconti, Brussel 1966, cat. nr. 150
    "Frits Van den Berghe" Piet Boyens, Patrick Derom en Gilles Marquenie, Pandora, Antwerpen 1999, cat. nr. 353 ill.

Lot essay

  • De vrouw in de hoofdrol

    Na zijn terugkeer uit Nederland en zijn korte verblijf bij Constant Permeke in Oostende, lokten de zwierige bochten van de Leie Frits Van den Berghe naar Bachte-Maria-Leerne en Afsnee. Volgend op de woelige oorlogsjaren kwam er voor de kunstenaar een periode van verademing. Hij stond in nauw contact met intellectuelen als André De Ridder (1888 – 1961) en Paul Gustave Van Hecke (1887 – 1967), die zich engageerden als promotors van de nieuwe expressionistische kunst, en was betrokken bij de oprichting van het kunsttijdschrift Sélection in 1920.

    Beïnvloed door een fauvistische en kubistische vormgeving bracht hij een inhoudelijke combinatie van expressionistische en surrealistische elementen. Kunsthistoricus Emile Langui (1903-1980) beschreef zijn werk in deze periode als: “Een bonte verscheidenheid van het koloriet. De sombere gamma’s van aardplek, notebolster, bronsgroen en indigoblauw uit de laat-Hollandse en Oostendse tijd worden totaal opgegeven en gaan plaats maken voor andere, heldere harmonieën waarin nieuwe kleuren als wit, roze, vermiljoen en het gevaarlijke purper de tenorpartijen zingen.”

    Tussen 1924 en 1926 concipieerde Van den Berghe verscheidene reeksen in een gemengde techniek van gouache, aquarel en potlood, waaronder de cyclus ‘De vrouw’ en onvoltooid gebleven reeksen als ‘De kermis’ en ‘Het landleven’. Deze reeksen waren bijzonder binnen het oeuvre van Van den Berghe, waarin hij zijn humor, satirische kwaliteiten en talent tot rake typering de vrije loop laat.

    De gouache “Hartenboer” behoort tot de cyclus die zich centraliseert rond het feminiene thema. Van den Berghe kaart hier op een speelse manier de relatie tussen man en vrouw aan, wat uitmondt in een karikaturale en gevatte vormgeving met humoristische en soms wrange en moraliserende bijgedachten. De hartenboer symboliseert sinds de renaissance jeugdige liefde en passie. Hij volgt zijn hart en duikt het avontuur in. Maar in de compositie van Frits Van den Berghe begeeft hij zich op onbekend terrein. Plompverloren en met grote ogen kijkt hij het tafereel aan dat zich onder hem ontvouwt. Droomt hij? De naakte lichamen, een kluwen van armen en benen, zijn ijl weergegeven – in tegenstelling tot het kostuum van het heerschap. Kaartsymbolen dwarrelen om hem heen.

    De compositie en techniek voelen, door de starre en sculpturale vormgeving, modernistisch aan. In de expressieve en hallucinante sfeer van deze reeks is reeds de belangstelling van de kunstenaar voor het surrealisme merkbaar. Droom en verbeelding doen stilaan hun intrede in zijn oeuvre en vanaf 1926 zal dit uitmonden in een radicale breuk met de realiteit.

186_106_409

Léon De Smet

Langs de Leie (1914)

166_120_350

Léon De Smet

Damesportret - Portrait de femme

188_52_129

27. Emile Claus

Algerijns meisje, Laghouat (1879)

187_155_463

82. Gustave De Smet

Populieren langs de Leie (ca. 1905)

187_199_593

140. Léon De Smet

Bloemenboeket in groene vaas

180_65_151

142. Hubert Malfait

Veldwerk

188_55_137

206. Léon De Smet

De zon priemend door de ochtendnevel

171_47_110

Emile Claus

Gaaibollers

188_155_417

156. Gustave De Smet

Landschap met mijten (1936)

181_172_539

Hubert Malfait

Dorpsstraat (1943-46)

184_48_132

154. Gustave De Smet

Hoeve met paard (1936)

188_155_416

162. Gustave De Smet

Landschap met hoeve en stromijten (ca. 1937-1938)

187_25_65

Emile Claus

s Avonds te Astene (1889)

188_144_385

238. Hubert Malfait

Fazanten en Vlaamse gaai (1957)

184_152_447

Hubert Malfait

Visserssloep te Oostende

180_65_150

Hubert Malfait

Twee meisjes op het oogstveld (1946)

180_9_10

Léon De Smet

De leie te Deurle bij avond (1922)

184_71_172

Léon De Smet

Landschap met hooimijt (ca. 1930)

188_22_35

190. Léon De Smet

Bloemenboeket en vruchten

188_118_331

159. Gustave De Smet

Korenschoven met koe (1936)

188_144_384

237. Hubert Malfait

Stuikers en koe (1957)

187_155_455

78. Gustave De Smet

Dorpsgezicht te Deurle met Sint-Aldegondiskerk (1907-1908)

188_117_326

211. Léon De Smet

Strijkende vrouw

188_72_210

37. Emile Claus

Portrait de jeune femme (1891)

187_225_648

242. Hubert Malfait

Avondwandeling (1962)

183_73_190

187_155_462

Léon De Smet

Akkers aan de rand van het bos (1912)

181_44_137

Hubert Malfait

Ruiter bij zonsondergang (ca. 1960)

187_30_83

Hubert Malfait

Leielandschap (1932)

183_63_172

Hubert Malfait

Haas, fazanten, groentenkorf (1935)

187_25_64

Léon De Smet

In mijn atelier te Deurle (ca. 1945-1950)

187_184_565

Vaas met bloemen (1942)

187_155_481

80. Gustave De Smet

Zonnig dorp (1908)

170_97_237

Hubert Malfait

Vrouw op de rug gezien - Femme vu de dos

183_59_153

Léon De Smet

Bosrand (1955)

01 / 35