• 184_215_629
  • 184_215_629-cropped

01 / 02

Lot 458

Pierre Alechinsky

België / 1927

Poste d'observation (1987)

Acryl en O.I. inkt op papier op doek

Sig. 1987 en verso sig. 1987 met titel - Verso etiket Gal. Espace, Amsterdam

95 x 99 cm

Met documentatie

Herkomst

  • Veiling Christie's, Amsterdam 12-6-2001, nr. 2509

  • "Pierre Alechinsky, Gal. Espace, Amsterdam 1988
    "Pierre Alechinsky" Gemeentelijke Expositieruimte, Kampen 1994, tent. cat. ill.
    "Pierre Alechinsky" Cobra Museum voor Moderne Kunst, Amstelveen 1996

Lot essay

  • Het zit ‘m in de marge

    Aangemoedigd door Christian Dotremont (1922-1979), ondernam Pierre Alechinsky (°1927) midden jaren 50 een reis naar Japan. Het Oosten inspireerde hem mateloos waardoor hij in zijn oeuvre op zoek ging naar een overbrugging tussen de schilderkunstige tradities van Oost en West. Gedreven door zijn fascinatie voor de kalligrafie, nam hij een nieuw medium ter hand: acrylverf. Op deze manier kon hij, net als met Oost-Indische inkt, vlotter werken en schrijvend schilderen.

    Zowel de media alsook de technieken die men in Japan gebruikte, spraken tot Alechinsky’s verbeelding. Hij zal na zijn reis zijn papier of doek op de grond plaatsen en een staande en gebogen houding aannemen tijdens het schilderproces. De beweeglijkheid van de kunstenaar werd volledig bevrijd zodat hij zich met volle overgave aan zijn taak kon wijden. Vreugde, angsten, twijfels en onzekerheden kan hij kwijt in de grilligheid van lijn en toets. Het plezier van het schilderen reflecteert in de compositie.

    Alechinsky voorziet de compositie van “Poste d’observation” van een brede rand. Het wilde wezen dat de kunstenaar gecreëerd heeft moet ingetoomd worden. De kadrering isoleert het monstertje in zijn eigen wereld en houdt de wirwar van lijnen binnen de perken. Maar tegelijk is de rand een echo van het centrale idee. Het is de marge waar het verhaal zich kan ontrollen en waar ruimte is voor verbeelding.

Extra afbeeldingen

  • 184_215_629
  • 184_215_629-cropped

01 / 02