• 184_186_533

Lot 368

Corneille

Nederland / 1922 - 2010

Panoramique du quartier rose (1973)

Acryl op doek - Triptiek

Sig. '73 (1x) en verso sig. '73 met titel (elk)

Samen ingelijst

100 x 245 cm (tot.)

Met documentatie

Herkomst

  • Lefebre Gal., New York
    Veiling Christie's, London 1993 & 2002

  • "50 Nudes. Aprivate Collection Revealed" Simon Vinkenoog e.a., Veenman Publ. 2009, p. 50-51 ill.
    "Corneille. La peinture paradis" Victor Vanoosten, Arteos, Paris 2019, p. 180 ill.

Lot essay

  • Het paradijs van Amsterdam

    « Panoramique du Quartier Rose » dateert uit een periode waarin Corneille heldere, vaak opvallende kleuren gebruikte die hij aanbracht in egale kleurvlakken. Deze tendens kwam voort uit enkele reizen die hij maakte tussen 1965 en 1970 naar Midden- en Zuid-Amerika. Hij voelde zich onmiddellijk in zijn element in deze paradijselijke setting – hij kocht zelfs een lapje grond in Mexico. De kleurenpracht, uitbundige natuur en tropische vegetatie die hij hier ontdekte zorgden voor een wending in zijn oeuvre en bracht nieuwe iconografische thema’s voort.

    In het beeldenrijk van Corneille ontspint het verhaal zich grotendeels in de interactie tussen twee spilfiguren: de vrouw en de vogel. De vrouw staat in verbinding met de aarde, met rust en liefde. De vogel staat voor lucht, beweging, vrijheid en verlangen – het mannelijke. De kunstenaar creëert een universele en mythologische wereld overgoten met erotiek waarin de vrouw een opperfiguur is, een Godin-Moeder. Ze is de kracht waaruit alles ontstaat en voortvloeit. Het is Eva, Leda, de Koningin van de Amsterdamse Wallen. Haar lichaam toont zich in verschillende gedaantes en is in de woorden van Corneille, “ een woordenboek van vormen en kleuren, maar ook van gevoelens en warmte”.

    In « Panoramique du quartier rose » ruilt Corneille zijn gebruikelijke flora voor een stedelijk paradijs. Hij deelt de compositie op in drie delen, met links de entree van de rode Amsterdamse wijk. Het centrale doek toont een typische huizenrij, met binnen de bewoonsters achter hun roodverlichte ramen en buiten de eeuwige stadsduiven. Rechts straalt een vrouwfiguur in een soort schrijn, een Madonna die verafgood wordt door de zwerm vogels om haar heen. Het format van de triptiek roept de associatie op met de katholieke traditie van altaarstukken – wat enigszins contrasteert met het onderwerp.