Olieverf op doek
Sig. 1904
90 x 135 cm
Met fotocertificaat door Piet Boyens
Lot essay
Schilder van geluk
In het begin van de twintigste eeuw laat Léon De Smet zich verleiden door het impressionisme. Met korte streepjestoetsen experimenteert hij om de atmosferische verandering van het landschap te capteren. Het resultaat is een indrukwekkende compositie die getuigt van het meesterschap van de kunstenaar. Piet Boyens weet het treffend als volgt te verwoorden:
“Léon de Smet schildert het geluk als een brede glimlach. Hij blijft trouw aan het landschap van zijn omgeving, de Leiestreek ten zuiden van Gent. In grote en ook kleinere doeken probeert hij zijn eigen penseeltoets te vinden, vaak in een delicaat kleurenpalet.
Met het schilderij “Landschap met regenboog” laat de kunstenaar de academie ver achter zich en beproeft hij de korte toets van het impressionisme. De Smet is hier - als schilder van het licht - bijzonder geïnspireerd door de altijd magische atmosfeer van licht- en donkercontrasten die het gevolg zijn van het samenspel van zon en regen. In de jaren voor 1914 heeft De Smet diverse malen het landschap met regenboog op doek gezet.”
(Piet Boyens 2022)