Overzicht

Hedendaagse, moderne en oude meesters

Veiling 172 - 2 maart 2019

Hedendaagse, moderne en oude meesters Lot 305

Pierre Alechinsky (België / 1927)
Le départ du vice-roi des Indes (1967)

€ 200 000 - 300 000

Met fotocertificaat door de kunstenaar
Herkomst
Lefebre Gal., New York
Sotheby's New York, 11 november 1988, lot nr. 137
Gal. Willy D'Huysser, Brussel

PIERRE ALECHINSKY, EEN MAN DIE RECHTS SCHRIJFT EN LINKS SCHILDERT

Aangemoedigd door Christian Dotremont (1922-1979), ondernam Pierre Alechinsky (°1927) midden jaren 50 een reis naar Japan. Het Oosten inspireerde hem mateloos waardoor hij in zijn oeuvre op zoek ging naar een overbrugging tussen de schilderkunstige tradities van Oost en West. Gedreven door zijn fascinatie voor de kalligrafie, nam hij een nieuw medium ter hand: acrylverf. Op deze manier kon hij, net als met Chinese inkt, vlotter werken en schrijvend schilderen.

Zowel de media alsook de technieken die men in Japan gebruikte, spraken tot zijn verbeelding. Ook hij zal vanaf dan zijn papier of doek op de grond plaatsen en een staande en gebogen houding aannemen tijdens het schilderproces. Op deze manier verkregen zijn linkerhand en -arm een volledige vrijheid in hun bewegelijkheid. Opmerkelijk is dat Alechinsky zelf linkshandig was. Hoewel hij rechts schreef, wat hij zo aangeleerd had gekregen, leek het wel of zijn linkerhand zich verzette tegen het starre en onbeholpen handschrift van de rechter.

Wat intussen één van de hoofdkenmerken werd binnen het oeuvre van Alechinsky is de ‘ganzenbord' compositie: een centraal beeld, omringd door verschillende beeldcommentaren. Ook deze manier van werken is verwant aan de Oosterse traditie. Net als in 'Le départ du vice-roi des Indes' (1967) omringen vlakjes voorzien van kronkelende figuren een centrale tekening. Deze opbouw doet niet alleen denken aan glossen in de verluchte middeleeuwse handschriften, maar ook aan de hedendaagse strips. Zelf schreef hij over deze techniek: "Op een vreemde manier functioneerde het; de ‘ondergeschikte aantekeningen' (een begrip ontleend aan de graveerkunst) in zwart en wit omgaven de centrale gekleurde zone die de blik van de toeschouwer als het ware opzoog. Maar hoe moet dit geheel gepresenteerd en behouden worden? Alleen de marouflage leende zich daartoe – een techniek die mij tot dan toe onbekend was. Ik heb er mij zo goed en zo kwaad als mogelijk aan gezet, vanwaar dus ook enkele zichtbare technische vergissingen in het tafereel."

Als eerste Belg won hij afgelopen zomer de Praemium Imperiale, de Nobelprijs voor de Schilderkunst. Deze onderscheiding bekroont niet alleen de invloedrijke rol die hij gespeeld heeft binnen de expressionistische schilderkunst en de CoBrA beweging, maar benadrukt ook het belang van deze kunstenaar binnen de kunstgeschiedenis. Hij trachtte de Westerse traditie te verrijken door de weg naar het Oosten te bewandelen. Zonder daarbij zelf Oosterling te worden nam hij elementen als kalligrafie zeer ernstig en trachtte ze naar het Westen te vertalen.

 was added to your favorites.

resultaat resultaten

Deze site maakt gebruik van cookies. Als u deze site verder gebruikt, aanvaardt u onze cookie policy. Bent u akkoord?  Ja / Neen   (Meer informatie)